Aasta Tehasemaja 2017 võitjaks pärjati Puitpaneel OÜ

esti Puitmajaliit ning Eesti Puitmajaklaster korraldasid sel aastal juba seitsmendat Aasta Tehasemaja konkurssi, kus sel aastal osales 22 Eesti puitmajatootjat, kokku 31 objektiga nii Norrast, Rootsist, Eestist, Soomest kui Austriast. Konkursi üldvõitja tiitli pälvis Puitpaneel OÜ ehitatud ridaelamute arendus Rootsis.

„Aasta Tehasemaja“ on konkurss, mille raames tunnustatakse ja tõstetakse esile aktiivseid Eesti puitmajatootjaid ning valitakse välja parimatest parimad tehastes toodetud Eesti puitmajad. Puitmajade tootmissektor on Eesti suurimatest eksporditulu allikatest ning konkursi näol on tegemist ühe auväärseima tunnustusega sektori ettevõtete jaoks. Selleaastasel konkursil osales kokku 31 puitkonstruktsioonil hoonet, sealhulgas 4 käsitööpalkmaja, 3 masintoodetud palkmaja, 4 aiamaja ning 20 element- või moodulmaja. Ühepereelamute ja kortermajade kõrval olid esindatud ka ridaelamute arendused, lasteaed, hooldekodu, kontorihooned, puhkemajad, suvilad, aiamajad, ning isegi suitsusaun ja mõisapaviljon.

Žürii esimees, Jarek Kurnitski, kes on mitme aasta jooksul Aasta Tehasemaja konkursi töid hinnanud sõnas, et sel aastal oli osalevaid objekte palju ning parimate välja sõelumine raske. „Selle aasta konkurss näitas, et võitmiseks ei pea ehitama suuri ja keerulisi hooneid. Piisab heast ja läbimõeldud arhitektuurist, leidlikest insenertehnilistest lahendustest ning lõppkliendi jaoks eelkõige kasutajasõbralikkusest ning kuluefektiivsusest,“ märkis Jarek Kurnitski.

Aasta Tehasemaja 2017 konkursi üldvõidu ning parima puitkarkassmaja kategooria auhinna pälvinud Puitpaneel OÜ ehitatud ridaelamute kompleks Rootsis koosneb 61 ridaelamuboksist, mis jagunevad kahte ridaelamute gruppi, elamispinnaga kokku 7370 m2. Projekt eristus teistest tehniliselt keerukate lahenduste (nt katusele projekteeritud talveaed) ja arhitektuurse terviklikkuse poolest. Ridaelamute grupid sobituvad hästi maastikku ning loovad väljapaistvalt köitva ning tervikliku elukeskkonna.

Puitpaneel OÜ juhatuse liige, Janek Paabut sõnas auhinda üle võttes, et võidutöö näol oli tegemist väga keerulise ning mahuka projektiga, mis pakkus väljakutset kogu meeskonnale. „Selline ridaelamute kompleksi arendus on siiamaani suurim Puitpaneel OÜ ajaloos nii mahult kui rahaliselt.“ Janek Paabut tänab Puitpaneel OÜ nimel kõiki koostööpartnereid ja tarnijaid, kes mahuka arenduse juures olulisteks lülideks olid. „Palju tänu ka Eesti Puitmajaliidule ja ‑klastrile, kes Aasta Tehasemaja konkurssi seitsme aasta jooksul elus on hoidnud. Puitmajad väärivad tunnustamist,“ lisas ta.

Aasta Tehasemaja 2017 konkursi parim puitkarkassmaja ja üldvõitja Puitpaneel OÜ.
Auhindu käisid üle andmas EASi juhatuse esimees Alo Ivask ja žürii esimees Jarek Kurnitski. Foto: Jelena Rudi

Konkursi põhikategooriad:

Erikategooriad ja –preemiad:

  • Parim ühiskondlik hoone Kodumaja AS
  • Arhitektuuripreemia Timbeco Woodhouse OÜ
  • Parim puidukasutus Raitwoodi eripreemia Pärnu Log Homes OÜ
  • Energiatõhusaim hoone ISOVER/Saint-Gobain Ehitustooted AS eripreemia      Sense OÜ
  • Delfi moodnekodu.ee lugejate lemmik EstNor OÜ
  • Õhupidavaim hooneTervemaja OÜ kaubamärk „pro clima“ eripreemia Sense OÜ
  • Akzo Nobel Baltics AS lemmik puitkarkassmaja EstNor OÜ
  • ESSVE kõige põhjamaisema puitmaja auhind Estnor OÜ
  • Monieri parima kivikatuse eripreemia Timbeco Woodhouse OÜ
  • Velux Eesti OÜ eripreemia parimale valguslahendusele Tender Ehitus OÜ

Konkursi žüriisse kuulusid TTÜ Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, kultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik dr Veronika Valk, TTÜ professor, Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktori kt dr Jarek Kurnitski, RKAS Teadus- ja arendusosakonna juhataja Margus Sarmet, arhitekt Markus Kaasik ja ajakirjanik Eva Kiisler.

Sponsorid ja toetajad: Akzo Nobel Baltics ASB&B Tools Estonia ASISOVER/ Saint-Gobain Ehitustooted ASMonier OÜRaitwood (AS Rait)Ruukki Products ASSencoTervemaja OÜVelux Eesti OÜ, Delfi, Ehitusuudised, Eesti Puitmajaliit ja Eesti Puitmajaklaster.

Konkursi korraldamist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond klastrite arendamise programmi raames .